Ukoliko u narednom periodu planirate da se uputite u Egipat, ovo su informacije koje vam mogu biti od koristi i koje bih volela da sam, pre polaska, mogla pročitati sažete na jednom mestu.
• Zvanična valuta je egipatska funta (LE) ali se može plaćati i u dolarima i evrima. Odnos evro-funta je 1:19.
• Egipat se, iako leži istočnije, nalazi u istoj vremenskoj zoni kao Srbija. Mrak pada već oko 18h a sviće oko 04:30h. Kupanje u moru i bazenima je dozvoljeno do 18h, nakon toga vojska patrolira plažom i čuva je.
• Voda sa česme nije za piće! Bakteriološki je ispravna ali sadrži neke minerale na koje mi nismo navikli pa se preporučuje samo za tuširanje. Za sve se koristi flaširana. Voće i povrće pre konzumiranja treba dobro oprati jer se zemljište navodnjava vodom iz Nila. Svakodnevno vam u sobu dostavljaju po 2-3 flaše, a po hotelima postoje i automati gde možete dopuniti.
• Internet postoji u lobiju hotela, ali zbog velikog broja korisnika nije preterano brz pa je najbolje na aerodromu kupiti internet karticu (mi smo uzeli orange, 16gb za 9 € i nismo sve potrošili).
• Taksisti će kao i kod nas pokušati da vas nasamare i naplate više. Prethodno se informišite kolika je realna cena za vašu rutu i ne odstupajte ni evro. Negodovaće tokom vožnje ali će vas rado voziti i trljati ruke. Obično se dogovara iznos za vožnju u dva smera. Pola plaćate kad stignete na odredište a ostatak po povratku u hotel.
• Bezbednosna situacija u letovalištima je mirna ali se turistima savetuje da slede uputstva. Izbegavati masovna okupljanja, demonstracije, naročito biti oprezan u blizini vladinih i religioznih objekata zbog eventualnih terorističkih napada. Ne preporučuju se ekskurzije u pogranične oblasti sa Libijom, Sudanom jer postoji mogućnost otmice.
• Zdravstvena situacija je zadovoljavajuća, nema zaraznih bolesti pa vakcinacija nije neophodna. Zdravstveno osiguranje sa kovid pokrićem je obavezno. Bez toga vas neće pustiti u avion. Važno je znati da u hotelima postoje klinike i doktor, ali isto tako imajte u vidu da alergije, ginekolog i zubar nisu pokriveni osiguranjem.
• Zakonom je zabranjeno iznositi bilo koju zivotinju iz mora. Kontrole na aerodromu su rigorozne, pa savetujem da ne pokušavate da prenesete korale ili školjke kako ne biste sebe doveli u neprijatnu situaciju.
• Bakšiš je nešto što se u Egiptu podrazumeva ukoliko ste zadovoljni uslugom (a bićete, bez ikakve sumnje).
• Što se oblačenja tiče ne postoje strogo definisana pravila već samo smernice. Na hotelskim plažama se nose kupaći kostimi, ali je u restoran i lobi poželjno dolaziti pristojno odeven. Prilikom napuštanja hotelskog kompleksa voditi računa o odevanju. Naročito se odnosi na ženski deo populacije (bez golih ramena, dubokih dekoltea, kratkih haljina i šortseva).
I za kraj, ne zaboravite da ponesete dobro raspoloženje i neće biti teško da se pridržavate navedenih pravila.
Stojim vam na raspolaganju za sva dodatna pitanja i nedoumice. Možete me kontaktirati putem društvenih mreža ili mejla.
Ukoliko vam se tekst dopao i mislite da su saveti korisni, slobodno podelite sa svojim prijateljima.
Pozdrav,
Baš sam htjela postaviti još nekoliko pitanja pošto uskoro putujem u Egipat i ne znam stvarno više šta da ponesem od garderobe i kako se odjenuti za koji izlet (šta se smije, šta se ne smije).
Zanima me kako se smije obući za večeru u hotelu? Jesu dozvoljene kratke haljine, kratke hlače, otvorene cipele (jer svuda je drugačije).
Jeli uredu nositi kraću majicu, pošto su hlače ionako duboke i idu iznad pupka, pa ta kratka majica taman dodiruje hlače, a malo se nekad povuče gore pa se vidi malo leđa ili trbuh, ali ne puno.
Izvan hotela, npr. safari, dali smijem ići u kratkim hlačama? Pošto piše da se izvan hotela ne smije izlaziti u kratkim hlačama pa mi ništa nije jasno.
Također sam pročitala dosta toga da se ne smiju nositi u Luxor, piramide ništa kratko a na internetu samo to vidim, da su žene baš izazovno obučene.
Molim savjete za garderobu jer ni sama više ne znam šta da ponesem a da nije opet puno.
Hvala unaprijed,
Lijepi pozdrav,
Martina
Draga Marina,
Što se hotela tiče ne postoji utvrđen dress code, ali nije poželjno ići u kupaćem. Za safari nešto što pokriva kožu da ne izgorite, a za Luksor samo udobno, ne nešto previše provokativno. U svakom slučaju bezbednost u Egiptu je na visokom nivou.